Relacja z Audio Show 2013

W dniach 9-10 listopada do warszawskich hoteli Bristol, Golden Tulip i przede wszystkim Radisson Blue Sobieski tłumnie przybywali miłośnicy dźwięku i obrazu najwyższych lotów.

Sprawcą całego zamieszania była kolejna edycja wystawy Audio Show, która w tym roku pod względem powierzchni ekspozycji okazała się trzecią co do wielkości imprezą tego typu w Europie. Naszego portalu nie mogło zabraknąć na tak zacnym evencie i choć nasza uwaga była skupiona głównie wokół najnowszych gramofonów, słuchawek, wzmacniaczy i ustrojów muzycznych do zastosowania w mniejszym lub większym studio to nie mogliśmy przecież przegapić innych atrakcji takich jak: stricte domowe systemy audiowizualne, projektory, ekrany plazmowe w technologii 4K czy prezentacje głośników w cenie mieszkania w centrum stolicy.

Wystawcy zlokalizowani byli w salach konferencyjnych bądź pokojach i apartamentach hotelowych i sami musieli zadbać o wystrój, klimat i ustrój akustyczny swoich pomieszczeń. Niektórzy zaadaptowali zwykły pokój hotelowy w naprawdę klimatyczny chillout-room odsłuchowy, dzięki czemu mogliśmy delektować się najlepszą jakością muzyki w ciszy i skupieniu. Ideą jaka przyświeca tej wystawie jest umożliwienie wszystkim zwiedzającym osobistego zapoznania się z możliwościami prezentowanych urządzeń i nie było z tym większego problemu. Wystawcy w większości sami namawiali do wręczania im płyt CD bądź vinyli i posłuchania swoich ulubionych numerów na prezentowanym sprzęcie. Królowała nuta takich artystów jak: Dire Straits, Pink Floyd, Led Zepellin, Miles Davies, zaś z naszych klimatów wielu wystawców raczyło odwiedzających najnowszym albumem Daft Punk „Random Access Memories”. Zdarzyło się, iż ktoś zapodał track z gatunku dub step czy chill-out, ale były to pojedyncze przypadki.

Audio Show kusiło wieloma atrakcjami i to one były magnesem, który przyciągnął taką rzeszę zainteresowanych. Na wystawie każdy miał niepowtarzalną szansę, aby zapoznać się z możliwościami najdroższych urządzeń ze świata, z których wiele sprowadzono do Polski właśnie tylko na czas wystawy. Nie wszystkie jednak spełniły pokładane w nich nadzieję o znakomitym dźwięku, ale o tym w dalszej części artykułu. Pamiętajmy, iż Audio Show to nie tylko prezentacje sprzętu. Równolegle z nimi odbywały się liczne seminaria poświęcone tematyce audio-video, koncerty muzyki klasycznej i jazzowej, pchli targ czarnych placków, prezentacje multimedialne oraz konkursy.

Gdybyśmy chcieli opisać Wam dokładnie najlepsze wg nas systemy audio zajęłoby to trochę czasu, ponieważ wielu producentów prezentowało praktycznie najlepsze high-end’owe komponenty wymarzonego soundsystemu. Byliśmy mega zaskoczeni kolumnami w sali Audiostereo, które grały na poziomie tych naprawdę najdroższych modeli dla bogatych audiomaniaków. Trwają poszukiwania polskich inżynierów, którzy zaprojektowali właśnie te 2 serie prototypowych kolumn o niesamowitej jakości. Będziemy mieli jakieś konkretne informacje damy Wam znać – te kolumny mogą okazać się naprawdę hitem i mogą okazać się naszymi wymarzonymi – kto to wie…

Jak dla nas najbardziej atrakcyjna okazała się sala konferencyjna sprzętu Zeta Zero, na której ścisk był niesamowity – zresztą jak zawsze podczas prezentacji tego sprzętu. Frekwencja była tak duża, że prezentacja systemów Zeta Zero oczywiście się przedłużyła, zaś całe show realizowało 5 osób i ogólne wrażenia można opisać tylko tak – pełna profeska.

zeta

Z wielu atrakcji jedną z najbardziej elektryzujących była prezentacja Avantgarde Acoustic, a dokładniej mówiąc ich najnowszy model kolumn Zero 1. Co więcej możemy powiedzieć – zaskakiwały nas za każdym razem, jak odwiedzaliśmy ich room – zabójczy dźwięk i niesamowite wzornictwo (zdj. organizatora).

avantgarde acoustic

Dużą uwagę przykuwały kolumny Vivid Audio Giya G1, które zaprojektowane zostały przez Laurenta Dickie – autora oryginalnych Nautilusów i stanowią rozwinięcie pierwotnej koncepcji sławnego „ślimaka”. Przyćmiły je co prawda włoskie Zingali oraz jedne z najdroższych systemów prezentowanych na tegorocznym Audio Show – kolumny Wilson Audio Alexia.

wilson aaa

Bardzo dobre recenzje i rzeczywiście świetny sound generują kolumny MBL 101E MK II w kształcie przypominające trochę orientalne gadżety religijne (sic!) , które ze sprzętem z linii Reference wręcz porywały w swe dźwiękowe otchłanie słuchaczy w tempie bardzo przyspieszonym.

mbl

Miodem dla uszu okazał się dźwięk w sali Boenicke Audio. Szwajcarski producent pochwalił się swoją nowością serią kolumn W10 w najnowszej wersji SE. Design oraz dźwięk – pierwsza klasa.

gal24

W pokoju odświeżonej marki Fonica zadygotało nam serce i zaczęliśmy wspominać stare dobre czasy z kultowym sprzętem rodzimej produkcji. Obecnie produkty marki Fonica to gramofony analogowe w 3 przedziałach cenowych (najwyższy model w bardzo wdzięcznym kształcie klucza wiolinowego) oraz systemy nagłośnieniowe, wzmacniacze i przedwzmacniacze.

fonica

Największa wtopa należy do kolumn Sonus Faber Aida. Już podczas odsłuchu prawdziwi znawcy sztuki kręcili z niedowierzaniem głową i nie mogli pojąć, dlaczego taki drogi zestaw głośnikowy gra tak słabiutko. Opinie uczestników wystawy tylko to potwierdzają – na forum nie znajdziemy ani jednej pozytywnej opinii na temat tej linii głośników.

sonusWięcej zdjęć w 2 części naszej relacji.

Wyślij komentarz

Wyślij komentarz