Muzyka Imprezy house - Portal House Of House PL

Muzyka House jest stylem muzycznym zaliczanym do elektronicznej muzyki tanecznej.

Jej stosunkowo niedawne narodziny (ktoś powie, że było to dawno…dawno…), rozwój sprzętu oraz kreatywność twórców sprawiają, że gatunek ten wciąż ewoluuje dając nowe odmiany, niejednokrotnie trudne do jednoznacznego sklasyfikowania przez zwykłego słuchacza. W związku z tym chcielibyśmy tutaj przybliżyć kilka najważniejszych nurtów tego stylu prezentowanych na łamach naszego portalu.

GATUNKI MUZYKI HOUSE:

Acid House – to podgatunek powstały w roku 1986 w pewnej piwnicy w Chicago. Dj Pierre i jego kompan Spanky chcieli tylko „wybadać’ do czego służą poszczególne pokrętła w ich automacie basowym. Styl ten to zatem nic innego jak mieszanka typowych housowych brzmień z charakterystycznym dla syntezatora Roland TB-303 odpowiednio filtrowanym basem . Dla słuchaczy styl ten kojarzył się nie tylko z brakiem wokalu i psychodelicznymi dźwiękami syntezatora, ale również z popularnymi wtedy mocniejszymi narkotykami, które dodatkowo pogłębiały doznania. Dowodem tego jest żółta, uśmiechnięta buźka „Smilley”.

Chicago House – najwcześniejsza odmiana, wywodząca się bezpośrednio z tego amerykańskiego miasta, a konkretnie z klubu Warehouse, w którym propagował ją DJ Frankie Knuckles.

Deep House – obecnie jeden z najbardziej popularnych podgatunków muzyki klubowej. W związku z tym jest również dość trudny do jednoznacznego zinterpretowania. Ogólnie rzecz biorąc będziemy tu na pewno mieli do czynienia z wolniejszym wariantem muzyki House, z tempem oscylującym przy wartości 120BPM. Usłyszycie tu dość prostą perkusję oraz melodię, która czasem może być bardzo rozbudowana dla osiągnięcia odpowiedniego nastroju.

Disco House – podgatunek ukazujący współzależność dwóch styli muzycznych. Powstały dla określenia dużej ilości remiksów, popularnych przed laty utworów disco. Powiązany również z French Housem i Funky.

Dutch House – to podgatunek wywodzący się z Holandii, nazywany również Dirty House. Generowanym tu przez perkusję bądź automat uderzeniom, towarzyszą krótkie, najczęściej piskliwe riffy syntezatorów.

Electro House – w kompozycjach tego typu usłyszycie analogową linię basową. Ostre, wysoko tonowane dźwięki prowadzące. Bogate rytmicznie sekcje i przejścia. Przeciętne tempo utworów waha się od 125 do 135 BPM.

French House – jak wskazuje nazwa styl ten narodził się we Francji na początku lat 90. Określany jest również mianem „nu-disco”, „tek funk” czy „filter house” . Ostatnia nazwa dość trafnie charakteryzuje ten podgatunek, w którym starsze sample z ery Disco, odpowiednio pocięte i przepuszczone właśnie przez filtry tworzyły pętle o różnym tempie. Od 110 do 130 BPM.

Funky House – odmiana inspirowana funkowymi samplami i linią basową bądź będąca pod mocnym wpływem soulowym, a to wszystko w połączeniu z perkusyjnymi brekami inspirowanymi funkowymi produkcjami z przełomu lat 70 i 80. Na obraz obecnego Funky House miały również wpływ French House, Italian House, Disco House oraz Latin house.

Latin House – odmiana zapożyczająca dźwięki z twórczości Latynosów zamieszkujących Amerykę Łacińską. Od brazylijskich rytmów tanecznych do meksykańskich trąbek, z możliwością wplecenia wokalu.

Tech House – to najczęściej rodzaj surowego, monotonnego brzmienia, stanowiącego połączenie techno i house, a wywodzącego się konkretnie od Detroit House. Utwory z prostym basem i ciepło brzmiącym subbasem oraz z lekkim, zmysłowym akordem wprowadzającym progresywność do całego utworu. A to wszystko w przedziale od 127 do 135 BPM.

Tribal House – perkusja i rytm to znaki charakterystyczne dla tego podgatunku. Jednocześnie spod tej dominacji mogą wydobywać się dźwięki muzyki etnicznej, ewentualnie ludowej nadające utworom melodyjności.

Progresive House – odmiana w której każde przejście melodii rozpędza się stopniowo, od wolnego do coraz to szybszego tempa, pozostawiając przy tym niezmienną liczbę uderzeń na minutę.

Powyższe style to tylko część, wyraźnie nas interesująca. Zagłębiając się znajdziecie wiele innych, powstających przez połączenie House z innymi stylami muzycznymi, jak również posiadające swoje odmiany również regionalne. Na łamach portalu House Of House PL przybliżymy Wam wszystkie style i nurty muzyki klubowej, które mają w sumie prawdziwą duszę funky, nutkę melodyjności house oraz rytmiczne brzmienia tech i tribal house’u.

Gatunki House

Gatunki muzyki house

Źródło: http://techno.org

Pamiętajcie! NOT EVERYONE UNDERSTANDS HOUSE MUSIC!!!