Magiczna biblioteka Stacja Kultura z wyróżnieniem!

Stacja Kultura - Biblioteka Rumia

Jedna z najbardziej niezwykłych bibliotek w Polsce i na świecie, zdobyła prestiżowe wyróżnienie w VII edycji plebiscytu Polska Architektura XXL. Stacja Kultura z Rumi, czyli miejska biblioteka w zrewitalizowanym budynku dworca PKP, w swojej kategorii zdobyła największe uznanie wśród kilkudziesięciu tysięcy internautów i ekspertów designu!

W tym roku plebiscyt objął swoim zasięgiem trzy kategorie: architekturę, wnętrza oraz krajobraz. Jako kompleksowy przegląd dorobku polskich architektów Plebiscyt objął swoim zasięgiem kilka tysięcy realizacji powstałych w roku 2014. W głosowanie internautów oddano w sumie ponad 25 tys. głosów – na blisko 100. obiektów. Odbyła się także ocena przez jury skupiającego czołowych ekspertów z branży projektowania wnętrz i architektury.

Najwięcej głosów publiczności kategorii „Wnętrza Publiczne 2014” otrzymała Stacja Kultura Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi, zaprojektowana przez biuro Sikora Wnętrza!

Już sama nominacja w plebiscycie była wyróżnieniem – mówi Krystyna Laskowicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi. – Natomiast, uznanie internautów jest dowodem na to, że Stację Kultura doceniło nie tylko grono fachowców, ale także użytkowników. Dla mnie jest najważniejsze, że dzięki takim projektom rośnie prestiż biblioteki, zawodu bibliotekarza i książki.

Stacja Kultura - Biblioteka Rumia

 

Projekt Stacja Kultura jest jednym z ciekawszych przykładów rewitalizacji dworców kolejowych. Całość wykonanych w ciągu roku prac budowlanych, to koszt  ponad 5 mln PL – sama modernizacja wnętrza kosztowała około 1,3 mln PLN. Inwestycję dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gmina Miejska Rumia. Nowoczesne wnętrze,  inspirowane modernizmem, ale z elementami historii miasta i kolejnictwa, zaprojektował Jan Sikora, architekt z rumskimi korzeniami.

W zmodernizowanej i wyremontowanej Stacji Kultura znajdują się: wypożyczalnia dla dzieci
i dorosłych, wypożyczalnia z audiobookami, czytelnia, stanowiska komputerowe, galeria, sala konferencyjna, pomieszczenia administracyjne biblioteki oraz lokale dla organizacji pozarządowych.

Szalenie jesteśmy dumni z sukcesu naszej placówki. Tym bardziej, że szybko stała się miejscem skupiającym pozytywną energię mieszkańców. Nie ma chyba dnia by coś się w „Stacji” nie działo. To zdecydowanie miejsce będące czymś więcej niż tylko biblioteką – skomentował Burmistrza Miasta Rumia Michał Pasieczny.

Stacja Kultura - Biblioteka Rumia

Wyślij komentarz

Wyślij komentarz