Sprzedaż winyli przegoniła pliki cyfrowe

vinyl vs digital

Po raz 1. w historii sprzedaż czarnych placków zdystansowała sprzedaż muzycznych plików cyfrowych – takie oto dane dostarczyła mediom organizacja Entertainment Retailers Association (ERA).

Statystyki pokazują, że w tygodniu 48 na vinyle wydano ponad 2,4 mln funtów, zaś na tzw. digital niespełna 2,1 mln £. Co prawda, to tylko dane szczątkowe dotyczące jednego tygodnia sprzedaży, ale to i tak bardzo dobra wiadomość dla wszystkich miłośników analogowych krążków. Porównując sprzedaż do analogicznego okresu roku ubiegłego dynamika jest zaskakująca- wówczas czarne krążki wygenerowały zaledwie 1,2 mln funtów, pozostając daleko w tyle za 4,4 mln sprzedaży cyfrowej.

Kim Bayley z Entertainment Retailers Association tak oto skomentował ten wynik: To kolejny dowód na to, że melomani potrafią zaskoczyć nas wszystkich jak nikt inny. Jeszcze nie tak dawno mówiło się przecież, że dystrybucja cyfrowa to przyszłość muzyki. Mało kto podejrzewał, że format winylowy – zaprezentowany po raz pierwszy w 1948 roku i oparty na tłoczeniu brzmień w plastiku – będzie hitem sprzedażowym w 2016 roku.

Można przypuszczać, iż w okresie przedświątecznym dynamika utrzyma się na wysokim poziomie, a płyta winylowa zostanie jednym z najpopularniejszych prezentów pod choinkę.