Portugalski rząd wprowadza podatek od mp3

Premier Portugalii – Pedro Passos Coelho zamierza wprowadzić podatek od posiadania telefonów komórkowych z funkcją zapisu dźwięku.

Głównym celem takiego rozporządzenia mają działania przeciwko łamaniu prawa autorskiego. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw autorskich przewiduje również objęcie podatkiem właścicieli innego sprzętu elektronicznego posiadającego możliwość nagrywania dźwięków, m.in. odtwarzaczy MP3 i tabletów.

Wysokość podatku będzie uzależniona od pojemności tych urządzeń, ale już wiadomo, iż każdy GB  w telefonie i tablecie będzie kosztował użytkownika około 0,25 €. Właściciele playerów MP3 objęci zostaną stawką 0,4 € za każdy 1 GB.

„Przewidziane w dokumencie stawki nie mają służyć zwiększeniu wpływów do państwowego budżetu, ale zrekompensowaniu kosztów twórcom i wydawcom za ich dzieła kopiowane na użytek prywatny oraz walce z łamaniem praw autorskich” – poinformował rzecznik prasowy resortu finansów.

Zgodnie z aktualnymi przepisami w Portugalii opodatkowane są płyty CD i DVD, a stawka podatku wynosi 3% wartości produktu.

Wyślij komentarz

Wyślij komentarz