5 najlepszych festiwali muzycznych w Europie

1. Tomorrowland

Szczerze wątpię, że istnieje na świecie większe widowisko muzyki elektronicznej niż to, którego można doświadczyć na belgijskim festiwalu Tomorrowland. Bajkowe, inne niż zwykle sceny są niczym plac zabaw dla najlepszych DJ-ów na świecie, których zadaniem jest rozbudzanie zabawienie setek tysięcy ludzi, którzy zjeżdżają do małego miasteczka Boom, położonego między Antwerpią a Brukselą. To jak wejście do innego świata lub innego wymiaru. Jako jeden z największych festiwali muzyki elektronicznej na świecie (jeśli nie największy), przyciąga ludzi w każdym wieku i z każdego zakątka globu.

2. Glastonbury, Zjednoczone Królestwo

Glastonbury to legendarny festiwal i obowiązkowy punkt programu dla każdego miłośnika festiwali muzycznych w Europie. Znany z błota, hipisów i różnych segmentów tematycznych, nigdy nie zabraknie zespołów do zobaczenia lub rzeczy do zrobienia podczas poruszania się po tym ogromnym, wypełnionym scenami miejscu. Jest to prawdopodobnie największy festiwal muzyczny na naszej planecie, który przyciąga tysiące artystów z różnych gatunków.

3. Open’er, Polska

To 4-dniowe wydarzenie odbywa się w Gdańsku i ma zupełnie inny klimat niż niektóre inne. Cały Open’er Festiwal ma charakter industrialny, ale często jest to sceneria dla potężnych występów jednych z najbardziej utalentowanych artystów i zespołów na naszej planecie. Bilety są w doskonałej cenie i znacznie tańsze niż porównywalne imprezy z podobną ramówką w Europie Zachodniej.

4. Exit Festival, Serbia

Ze skromnych początków, ten festiwal wyrósł na jeden z największych i najbardziej lubianych w Europie, z różnorodnym programem na wielu scenach, a także świetnym stosunkiem jakości do ceny. Festiwal spokojnie mógłby się zmieścić w wakacyjnej podróży po pięknych, w dużej mierze nieznanych i niedocenianych Bałkanach. Novi Sad leży nad Dunajem i można szybko przeskoczyć do pobliskiej Chorwacji, w której również odbywa się niezły repertuar świetnych letnich festiwali.

5. Sziget, Węgry

To sześciodniowe wydarzenie jest dość ogromne, z 60 różnymi scenami ustawionymi w lasach wzdłuż rzeki Dunaj. Przy tak dużej liczbie scen, każdy znajdzie tu coś dla siebie, od popu i punku po psychodeliczny rock i reggae. Jest też mnóstwo dodatkowych wydarzeń, od imprez na łodziach po programy artystyczne, przedstawienia i rozmowy. Impreza odbywa się na wspaniałej wyspie na środku rzeki, ale łatwo jest wskoczyć mostem do serca stolicy Węgier i zwiedzić to jedno z najciekawszych miast Europy.