Jakim gatunkiem jest Nirvana?

Muzykę Nirvany klasyfikuje się jako grunge, ale była ona silnie inspirowana rockiem alternatywnym, hard rockiem i punk rockiem. To, co miało trafiać do specjalnych sekcji w sklepach płytowych, nagle zostało wepchnięte do głównego nurtu sceny muzycznej, podobnie jak sam zespół, który nie chciał się ograniczać do jednego gatunku. Nirvana w pojedynkę przyczyniła się do zmiany kształtu sceny muzycznej i spopularyzowania rocka alternatywnego i grunge.

O muzyce zespołu Nirvana

Kiedy w 1991 roku drugi album zespołu Nirvana, zatytułowany Nevermind, w szokujący sposób wywrócił świat muzyczny do góry nogami, wiele dyskusji skupiło się wokół sceny muzycznej Seattle, z której zespół się wywodzi. Nevermind jest powszechnie postrzegany jako jeden z fundamentalnych albumów grunge’owych w historii. Jednak można go również określić mianem albumu rocka alternatywnego i punk rocka.

W tym miejscu warto raz jeszcze przypomnieć koncert zespołu Nirvana w Sosnowcu – sprawdź więcej na SosnowiecInfo.pl.

Był to potężny zbiór chwytliwych, punkowych piosenek, świetnie zmiksowanych i wyprodukowanych przez Butcha Viga, wykonanych przez trójkę dynamicznych i energicznych dzieciaków. Płyta ukazała się w wyjątkowym momencie. kiedy wielu było już zmęczonych metalową muzyką lat 80-tych. Przebojowy singiel Smells Like Teen Spirit miał być w zamierzeniu odskocznią, a stał się hymnem milionów nastolatków i dwudziestokilkulatków.

Nieoczekiwany sukces w ramach podziemnego gatunku

Kiedy w głównym nurcie zrobiło się głośno o tym, co teraz określa się mianem sceny grunge’owej w Seattle, zaczęto zastanawiać się, jak to możliwe, że scena ta tak długo pozostawała poza zasięgiem radaru. Nirvana była zasypywana pytaniami o to, jak udało im się przebić z sukcesem na miarę Beatlemanii.

Cobain był nieustannie pytany o swoje wpływy, które sięgały od Beatlesów, przez Queen, Ramones, Vaselines, aż po Flippera i The Breeders. Innymi słowy, gusta i wpływy zespołu były bardzo zróżnicowane. Krist Novaselic i perkusista Dave Grohl szybko złożyli hołd wielu zespołom punkowym i metalowym, które utorowały drogę do sukcesu Nirvany.