Dźwięki natury
Fale obijające się o brzeg plaży, śpiew ptaków o świcie, ich gruchanie, drobny deszcz, trzask ogniska, szum strumyka…. Są to przyjemne dźwięki natury, które nas uspokajają i relaksują. W przeciwieństwie do gwałtowności grzmotów czy niepokoju wywołanego silnym wiatrem, najbardziej harmonijna ścieżka dźwiękowa natury jest jak zastrzyk życia.
Ale dlaczego lubimy te przyjemne dźwięki? Nauka odkryła, że przyjemność zanurzenia się w ekologicznym środowisku akustycznym, czy to fizycznie, czy wirtualnie poprzez nagrywanie dźwięku, ma zbawienny wpływ. Dźwięki te zwalczają stres, pomagają w koncentracji i przekazują radość i szczęście na poziomie świadomym i podświadomym.
Zdrowa atmosfera
Ekosystemy zawsze generują unikalne dźwięki, które zmieniają się zgodnie z cyklami natury, w tym fazami księżyca, porami roku i wieloma czynnikami pochodzącymi ze środowiska. Jest to krótko mówiąc, środowisko, którego jesteśmy częścią, z którym czujemy się zintegrowani w sposób niemal hipnotyczny. Jest wielu ekspertów, którzy badają to dźwięki, ten rytm życia i jego korzystne efekty, które mogą być nawet terapeutyczne. Muzyka natury wpływa na nasze uczucia i emocje. Stymuluje nasz poziom energii i stabilizuje pole emocjonalne.
Przyjemne dźwięki
Słuchanie szumu fal i odgłosów lasu przez 10-15 minut na godzinę przed snem poprawia jakość snu. Dźwięki natury nieświadomie oddziałują na mózg powodując uczucie spokoju, radości i szczęścia. Badania przeprowadzone przez psychologów wykazały, że dźwięki natury i muzyka relaksacyjna zmniejszają wpływ depresji u człowieka o 20-25%. Podczas masażu, gimnastyki czy medytacji nasze dźwięki pomogą stworzyć przyjemną i odpowiednią atmosferę do tych praktyk. Najważniejsze jest jednak to, aby słuchać swojego ciała, ponieważ dźwięki powinny być dla ciebie przyjemne. Jeśli bardziej podoba ci się szum morza niż śpiew ptaków, lepiej będzie słuchać tego, co lubisz.
Ja uwielbiam dźwięk ptaków