Kontroler MIDI – czyli jak zacząć zabawę z muzyką

Początki tworzenia muzyki

Jeżeli kiedyś zastanawiałeś się jak to jest być producentem muzycznym, od zawsze chciałeś spróbować swoich sił przy tworzeniu muzyki lub po prostu lubisz rekreacyjnie spędzać czas przy dźwiękach, to na pewno spotkałeś się też z pojęciem klawiatury sterującej.

MIDI keyboard, mówiąc bardziej profesjonalnie jest to urządzenie, które pozwala nam za pomocą klawiszy oraz tzw. padów przenosić grane przez nas dźwięki do naszego komputera lub nawet telefonu. Obecnie klawiatury MIDI obsługiwane są za pomocą kabla USB i programu DAW, w którym cyfrowo przetwarzane są wszystkie czynności jakie wykonujemy na naszej klawiaturze.

Oprócz tych podstawowych funkcji, obecne klawiatury sterujące posiadają dodatkowo w swoim asortymencie pokrętła dzięki, którym uzyskujemy kontrolę nad przypisanymi do nich poszczególnymi zastosowaniami. Możemy dzięki nim w szybki i łatwy sposób zmieniać takie parametry jak głośność, tempo utworu, wpływ efektów dźwiękowych lub proporcje pomiędzy poszczególnymi dźwiękami. Dodatkowo każda z tych funkcji może być przez nas zmieniona i dostosowana według naszych potrzeb. W programie typu DAW można bez problemu takie ustawienia zapisać, dzięki czemu w przyszłości bardzo przyspieszy nam to pracę według naszego wzoru i gotowego już layoutu.

Jeżeli posiadasz już program typu DAW i zastanawiasz się czy właściwie taka klawiatura jest Ci potrzebna to przedstawię Ci kilka przykładów jak zmienia ona życie komputerowego muzyka na łatwiejsze.
Zacznę od tego, że klawiatura MIDI znacząco potrafi przyspieszyć tempo wykonywanej przez Ciebie pracy. Zarówno ktoś kto dopiero uczy się obsługi programu jak i obeznany muzyk często irytuje się przy zbyt dużej ilości klikania zamiast skupiania się na dźwięku. Praca na takiej klawiaturze, która ma w sobie najważniejsze funkcje bardzo ułatwi nam pod tym względem prace. Wszystko mamy pod ręką, nic nie trzeba szukać, wystarczy ustawić dźwięki i grać.

Flow

Kolejną zaletą jest tzw. flow czyli to w jaki sposób grasz i w jaki sposób program potrafi to odwzorować. Szczególnie docenią tą funkcje osoby, które są w jakiś sposób związane z muzyką. Dźwięki "rysowane" za pomocą myszki często mają później bardzo nienaturalne i komputerowe brzmienie, wszystko jest zrobione jak od linijki a słuchacz z łatwością wychwyci to, w jaki sposób stworzyliśmy nasz utwór. Nagrywając przy pomocy klawiatury dużo łatwiej jest przenieść nam na ścieżkę dźwiękową tzw. feeling i emocje, które nam towarzyszą.

Warte uwagi jest również to, że kontrolery MIDI nie posiadają zbyt wielkich rozmiarów. Modele takie jak np. AKAI MPK Mini z łatwością możemy zabrać ze sobą do plecaka lub schować po pracy do szuflady. Jest to wielki ułatwienie dla osób, które nie posiadają w swoim studiu dużo miejsca, często podróżują lub potrzebują łatwego w transporcie kontrolera. Jeżeli nie rozstajesz się ze swoją muzyką to zdecydowanie jest to największa zaleta dla mobilnego producenta.

Cena

Ostatnim atutem kontrolerów MIDI jest zdecydowanie ich cena. Flagowce znanych marek dla początkujących artystów możemy znaleźć już w przedziale 300-700 złotych. Jest to kwota adekwatna do tego na co urządzenie nam pozwala oraz z jakich komponentów jest zbudowane. W razie utraty lub uszkodzenia takiego sprzętu nie będzie to dla nas aż tak bolesne jak przy kontrolerze profesjonalnym za kilka tysięcy złotych. Osobą, które dopiero zaczynają zabawę z muzyką zdecydowanie polecam zacząć od tej niższej półki cenowej.

Jeżeli interesuje Cię szczegółowo to w jaki sposób wygląda praca w DAW-ie przy pomocy takiego kontrolera MIDI to odsyłam Cię do sprawdzenia popularnych serwisów społecznościowych lub po prostu złożenia wizyty w pobliskim sklepie muzycznym. Znajdziesz tam pełno różnych form klawiatur MIDI, które będziesz mógł dobrać do swoich potrzeb i umiejętności muzycznych.
Pamiętaj, że muzyka to również świetna zabawa, która rozwija zarówno dzieci jak i dorosłych. Potrafi poszerzać i kształcić naszą świadomość nie ograniczając przy tym naszej wyobraźni. Jeżeli zawsze chciałeś spróbować w niej swoich sił to zdecydowanie polecam Ci, zrobić to właśnie przy pomocy takiego sprzętu. Powodzenia!

Wiosenne premiery hip-hopowe w 2021 roku